top of page

למה כדאי לך לקום ב-5 בבוקר (וגם למה לא)

מי שעוקבת אחרי הסטורי שלי יודעת שהתחלתי לקום ב-5 בבוקר, ואחרי תקופה הגעתי למספר מסקנות שעליהן ארחיב בפוסט. מצד אחד, למה כדאי לך להתחיל לקום ב-5 בבוקר, ומצד שני - למה לא…בואו נתחיל מהיתרונות…

1. יום יותר פרודוקטיבי - להספיק יותר, או: “אין לי זמן להתאמן”

יתרון ראשון וברור מאד הוא שכאשר קמים מוקדם - מספיקים יותר. זה מובן מאליו. הכמה שעות אקסטרא האלה בבוקר מביאות את כל השינוי! ומי ש”לא מוצאת זמן” להתאמן - בבקשה, הנה הזמן שלך לזה ;)

בימים שקמתי יותר מוקדם הספקתי לעשות הליכה ולחזור הביתה עוד לפני שרוב האנשים בכלל התעוררו. וזה ככה לפתוח את הבוקר בכיף ובהרגשה טובה! וגם לסמן וי על עוד אימון בשבוע.

מי שלא יודעת אני מאמנת כושר מוסמכת מטעם וינגייט, ושנים שהייתי עושה רוב הזמן אימוני כוח. אבל בתקופה האחרונה זה פחות זורם לי, הייתי מגיעה למכון, עוד לא התחלתי אימון וכבר רציתי לסיים! אז הבנתי שאני לא צריכה להכריח את עצמי, ובכל זאת רציתי לשמור על פעילות גופנית - אז עברתי להליכות. אמנם זה לא אותו דבר כמו אימון כוח והיתרונות של כל אימון הם שונים, אבל לפחות אני שומרת על כושר!

אז הצבתי לעצמי לעשות שתי הליכות בשבוע ובנתיים זה עובד לי יופי. בהתחלה המטרה הייתה לעשות רק בבקרים, ב-5 בבוקר - ובאמת את הבוקר הראשון שלי שקמתי בשעה 5 פתחתי בהליכה, אבל בהמשך השבוע כבר עברתי להליכה בערב. ועכשיו יוצא לי לעשות מידי פעם בבקרים ומידי פעם בערבים - ככה מה שזורם. הכי חשוב זה להקשיב לעצמכן ולעשות מה שמרגיש לכן נכון, ולא להכריח את עצמכן כי זה לא יעשה טוב בסופו של דבר.

אז מי שרוצה להכניס אימונים לשגרה שלה - אני בהחלט ממליצה לה לקום יותר מוקדם.

ובואו אגיד לכן דבר נוסף, אולי תצחקו עליי - אני חצי אשכנזייה ומאוד בהירה, לכן מעדיפה לעשות את ההליכות שלי או מוקדם בבוקר או מאוחר בערב, כדי לחשוף את העור לפחות שמש ולמנוע משריפה שלו ונזקים לעור.


2. יום עבודה שנגמר מוקדם מהרגיל

ברגע שאת מתחילה לקום יותר מוקדם, את גם מתחילה את היום שלך יותר מוקדם והכל קורה לפני הזמן שאת רגילה בדרך כלל. כך שיוצא שאת מרוויחה עוד שעות פנאי! וזה דבר שלא מובן מאליו בכלל. חשוב מאוד לתת לעצמנו את הזמן הזה, לנוח ולהירגע ולעשות דברים שנחשבים “בזבוז זמן” לחלק מאיתנו כמו צפייה בנטפליקס.

אין כיף כזה כמו להתחיל לעבוד מוקדם ולסיים מוקדם, ולהספיק לעשות כל כך הרבה משימות שהצבת לעצמך! תחושת הספק מטורפת.

ואם את וורקהוליק כמוני - אולי אפילו תעדיפי לעבוד יותר שעות ולעשות יותר בכל יום, מה שיקדם אותך מהר יותר אל עבר המטרות העסקיות שלך!


3. מצב הרוח

מחקרים מראים כי חשיפה לאור יום גורמת למצב רוח טוב יותר, וחשיפה מופחתת לאור יום יכולה להוביל לדיכאון (לדוגמה - דיכאון חורף). בחורף יש פחות אור יום ולכן זוהי תקופה בה אנשים מרגישים פחות טוב.

כאשר קמים מוקדם יותר, נחשפים ליותר אור יום מה שמוביל למצב רוח טוב יותר! אני יכולה להעיד על עצמי שאור יום גורם לי לתחושה יותר טובה, וזו הסיבה שמרגישה טוב יותר בקיץ ופחות טוב בחורף.


ונעבור לחסרונות…

1. עייפות

כאשר קמים מוקדם יותר, עייפים יותר במהלך היום. כמובן שזה גם מושפע ממתי הלכתן לישון, אבל באופן כללי - שמתי לב על עצמי שבימים שאני קמה מוקדם יותר, גם העייפות מגיעה מוקדם יותר - ולפעמים אף מצאתי את עצמי “דופקת שנצ”ים” באמצע היום. אז מה הקטע לקום מוקדם כל כך אם אני ישנה באמצע היום? האמת, סבא שלי ז”ל היה נהג אוטובוס בדן 40 שנה, והיה רגיל לקום ב-5 בבוקר, כך שגם שנים לאחר שיצא לפנסיה היה קם ב-5 בבוקר וכל יום היה ישן שנת צהריים! אז אולי זה בגנים😂


2. מיותר

עם כל הכבוד לפרודוקטיביות והספק גדול יותר, לפעמים פשוט מיותר לקום כל כך מוקדם - מצאתי את עצמי בימים מסויימים שקמתי ב-5 פשוט חוזרת לישון כי לא ראיתי את הסיבה האמיתית לקום כל כך מוקדם. אמרתי לעצמי שתכלס אין לי למה להתעורר “דווקא עכשיו” ושאני יכולה לעשות את הדברים שאמורה לעשות גם אם אתעורר לדוגמה ב7-9. אז בימים שאין לי הליכה בבוקר - אני קמה יותר מאוחר. לקום מוקדם לא מתאים לכולן! או לפחות - לא מתאים בכל יום. תאמצו את הקימה המוקדמת דווקא בימים שיש לכן יותר מה לעשות ולהספיק, או כשאתן רוצות להספיק להתאמן על הבוקר.


ולפני שנסיים, טיפ חשוב מאוד! אל תקומו מוקדם על חשבון שעות השינה שלכן! תעדיפו לישון יותר מאשר לקום מוקדם ולתפקד על כלום שעות שינה. היתרונות של לקום מוקדם לא שווים אם פוגעים בתפקוד ולאורך זמן גם בבריאות שלכן.


אז מה אומרות? עם מה אתן מעדיפות ללכת - היתרונות או החסרונות? כתבו לי בתגובות לפוסט!

568 צפיות0 תגובות

פוסטים קשורים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page